Site Loader

Napar aromatycznej kawy może umilić każdy dzień. Wielu ludzi nie wyobraża sobie poranku bez kubka pobudzającego do działania naparu. Sprawdź jakie korzyści niesie ze sobą regularne picie kawy i na co zwracać uwagę przy jej zakupie.

Kawa mielona – charakterystyka

Kawa mielona ze strony www.bee.pl to najbardziej popularna forma kawy. Zmielone już ziarna są niezwykle wygodne do przygotowania naparów. Kawę mieloną można przygotować tradycyjnie po turecku, w ekspresie ciśnieniowym, przy pomocy prasy francuskiej lub kawiarki.

Czysty napar kawy bez żadnych dodatków nie zawiera praktycznie żadnych kalorii. Na jej korzyść przemawia również fakt, że zawiera wiele substancji o działaniu bioaktywnym. Najbardziej kojarzona z kawą kofeina ma działanie pobudzające. To dzięki niej po wypiciu kawy czujemy przypływ energii, a nasza zdolność koncentracji ulega poprawie. W jednej filiżance kawy może być od ok. 70-140 mg kofeiny.

Kawa to również źródło antyoksydantów. Bronią one nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zbyt duża ilość wolnych rodników w organizmie przyczynia się do powstawania chorób nowotworowych oraz przyśpiesza starzenie się organizmu.

Rodzaje kawy mielonej?

Oprócz wyżej wymienionych korzyści, napar z kawy mielonej spożywany jest głównie ze względu na walory smakowe. W zależności od odmiany i kraju pochodzenia będzie charakteryzowała się ona innymi nutami smakowymi.

  • Arabica – to najpopularniejszy gatunek kawy. Uprawiana jest ona przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej. Jej smak określa się jako łagodny. Nuty smakowe, które wyczuwa się podczas picia naparu z niej przygotowanego są zależne od stopnia palenia ziaren. W mniej wypalonych ziarnach można wyczuć nuty owocowe oraz kwiatowe. Mocniej wypalane ziarna charakteryzują nuty orzechowe czy czekoladowe. Arabica uważana jest za najbardziej szlachetną odmianę kawy.
  • Robusta – to drugi po Arabice gatunek kawy, który można najczęściej spotkać na półkach sklepowych. Jest on tańszy ponieważ roślina z której pochodzą jest łatwiejsza w uprawie. Robusta charakteryzuje się gorzkim, charakterystycznym smakiem. Mocny wyrazisty smak tego gatunku kawy jest pozbawiony kwasowości.

Warto pić kawę mieloną ponieważ przynosi dla zdrowia wiele korzyści. Na rynku dominują dwie odmiany kawy – arabica i robusta. Przy ich wyborze warto kierować się osobistymi preferencjami ponieważ każda z nich dostarcza innych doznań smakowych.

Kawa zdjęcie od pvproductions - pl.freepik.com

Agata

Październik 2020
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031